c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
Image Alt

Tréningová Akadémia

Strava vs. Tréning v %

Hovorí sa, že ak chceš vytvarovať postavu tak strava je dôležitá na 60% a tréning na 40%. Je tomu naozaj tak?

Dovoľte mi malú úvahu:
a) Energetický prebytok

  1. Ak budem síce správne jesť, ale nebudem cvičiť, zmena na postave vo forme svalového prírastku nebude žiadna. Maximálne priberiem na váhe a budem tlstý.
  2. Ak sa vykašlem na stravu, nebudem počítať bielkoviny a energiu, proste to pôjdem hlava nehlava, ale budem pravidelne cvičiť, skôr či neskôr zmenu na postave aj tak uvidím! Aktívna hmota určite narastie, zvýši sa bazálny metabolizmus, spoľovanie tukov sa zefektívni. Určite nebudem vyrysovaný, ale rozdiel vidno bude!

b) Energetický deficit

  1. Príjem energie bude menší ako výdaj a nebudem ani cvičiť. Ako prvé sa telo zbaví aktívnej hmoty, lebo ju nepotrebuje k zabezpečeniu životných funkcií, bazálny metabolizmus sa zníži. Časom telo siahne aj na tukové zásoby a budem vyzerať ako podvýživený pavúk.
  2. Budem jesť minimum, nepravidelne, ale budem pravidelne trénovať. Telo sa bude snažiť udržať aktívnu svalovú hmotu, kôli pravidelnému zaťaženiu, vzhľadom na energetický deficit bude musieť siahnuť na tukové zásoby. Zmena na postave bude viditelná, svaly sa nám vyrysujú, ale tento stav je dlhodobo neudržatelný. Časom sa začne strácať aj svalová hmota.

c) Energetická rovnováha

  1. Príjem energie korešpodnuje s energetickým výdajom v priebehu dňa. Necvičím a ani nevykonávam inú fyzickú aktivitu. Čo sa zmení? Nič!
  2. Za deň zjem tolko jedla koľko potrebujem, aby som vykryl svoj denný výdaj energie vrátane tréningu. Aktívna hmota vplyvom pravidelného tréningu pomaličky rastie, bazálny metabolizmus sa zrýchľuje a pálenie tukov je efektívnejšie. Zmena na postave je viditeľná!

Tak ako to je potom s tými percentami? Podľa toho, čo som napísal hore to vidím skôr naopak Tréning 60% a Strava 40%. V určitých prípadoch to bez dobre nastavenej stravy ide, ale bez tréningu to nejde nikdy!!!  V každom pripade nič nefunguje, pokial nerobíme veci, ktoré nás bavia. Súhlasíte?

Nevieš ako na to? Nevadí! Zaregistruj sa a získaj svoj plán na mieru tu: https://workoutic.com/sk/blog/lifestyle/strava-vs-trening-v alebo osobne tu: Unikátne fitness centrum Bratislava – Tréningová Akadémia (treningovaakademia.sk).

Zdroj

https://workoutic.com/sk/blog/jedlo/konopny-olej

Štefan Havlík

Osobný tréner

Tréningová Akadémia Miletička