c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
Image Alt

Tréningová Akadémia

Molekulárny vodík

Vážení zákazníci a partneri,
koncom roka 2020 zverejnil tím výskumníkov zo Slovenskej akadémie vied štúdiu zameranú na vplyv molekulárneho vodíka na kardiovaskulárny a nervový systém (Molekulárne a bunkové mechanizmy spojené s účinkami molekulárneho vodíka v kardiovaskulárnom a centrálnom nervovom systéme).
Nižšie sme pre Vás pre zaujímavosť vybrali niekoľko pasáží, ktoré popisujú mechanizmus pôsobenia molekulárneho vodíka.

Štúdiu v Angličtine si môžete pozrieť TU.

Zvýšená produkcia reaktívnych foriem kyslíka a oxidačný stres sú dôležitými faktormi prispievajúcimi k rozvoju chorôb kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému.

Vodík je dvojatómový plyn, ktorý je u cicavcov produkovaný črevnými baktériami. Molekula vodíka je malá (molekulová hmotnosť 2 Da), elektricky neutrálna a nepolárna. Tieto vlastnosti mu umožňujú ľahký vstup do buniek a rýchlu difúziu cez všetky biologické bunkové membrány. Týmto spôsobom sa molekulárny vodík môže dostať do subcelulárne kompartmenty, ako sú mitochondrie a endo / sarkoplazmatické retikulum, a do jadier, ktoré sú primárnymi miestami tvorby reaktívnych foriem kyslíka (ROS) a poškodenej DNA. Okrem toho môže ľahko preniknúť do niekoľkých bariér, ako je hematoencefalická bariéra, placentárna bariéra a bariéra semenníkov.

Molekulárny vodík je v súčasnosti uznávaný ako nové perspektívne terapeutikum, pretože jeho prídavná aplikácia vykazuje ochranné účinky pri kardiovaskulárnych chorobách, neurodegeneratívnych ochoreniach, zápalových ochoreniach, neuromuskulárnych poruchách, metabolickom syndróme, cukrovke, obličkách a rakovine. Ochranné účinky molekulárneho vodíka do značnej miery súvisia s jeho antiapoptotickými, protizápalovými a antioxidačnými účinkami.

Zvýšená produkcia ROS a oxidačný stres sú dôležité faktory, ktoré prispievajú k rozvoju kardiovaskulárnych chorôb. Antioxidačné, protizápalové a antiapoptotické vlastnosti molekulárneho vodíka môžu vysvetľovať, prečo môže jeho klinická aplikácia viesť k zlepšeniu kardiovaskulárnych chorôb súvisiacich s oxidačným stresom.

Nepolárna povaha a nízka molekulová hmotnosť (2 Da) molekulárneho vodíka mu umožňujú ľahký prienik cez biologické membrány. To je dôležité pre nervový systém (CNS), pretože vodík môže prenikať cez membrány tvoriace hematoencefalickú bariéru (BBB), ktorá hrá kľúčovú úlohu pri ochrane CNS. Prienik molekulárneho vodíka cez membrány BBB a jeho neobmedzený prístup k CNS sú jedinečné vlastnosti, ktoré zdieľa iba niekoľko terapeutik. Ochranné účinky molekulárneho vodíka v centrálnom nervovom systéme súvisia s moduláciou bunkovej reakcie na stresové podmienky a sú realizované prostredníctvom niekoľkých bunkových mechanizmov.

Terapeutický potenciál molekulárneho vodíka pri liečbe rôznych chorôb možno pripísať viacerým molekulárnym mechanizmom. Súčasné informácie naznačujú, že bunkové ochranné účinky sprostredkované molekulárnym vodíkom možno pripísať modulácii bunkovej antioxidačnej obrany (antioxidačné a cytoprotektívne gény) vrátane intracelulárnej a extracelulárnej redoxnej signalizácie.