c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
stolny tenis

Stolný tenis

Stolný tenis

Stolný tenis, hovorovo pingpong, je druh športu, pri ktorom je snahou hráča zahrať loptičku ponad, prípadne popri sieťke na špeciálnom stole tak, aby jej vrátenie spôsobovalo ťažkosti súperovi, prípadne aby ju nemohol vrátiť.

Stolný tenis patrí medzi najrýchlejšie športové hry na svete, učí mať rýchly odhad hernej situácie a jej okamžité riešenie najvhodnejším herným spôsobom. Stolný tenis je individuálny šport hraný v halách špeciálne na to určených, ale aj v klasických krytých halách, kde sa dajú rozmiestniť stoly na hru.

Wikipédia o stolnom tenise hovorí viac tu: https://sk.wikipedia.org/wiki/Stoln%C3%BD_tenis

Stolný tenis individuálna sieťová športová hra, hraná v krytých halách na stoloch pre stolný tenis, pri ktorom sa hráči snažia zahrať raketou loptičku ponad sieťku tak, aby ju súper nemohol vrátiť, alebo aby mu vrátenie loptičky spôsobilo čo najväčšie ťažkosti. Stolný tenis je jednou z najrýchlejších športových hier, učí rýchlemu odhadu hernej situácie, jej okamžitému riešeniu najvhodnejšou hernou činnosťou. Vyžaduje rýchlosť reakcie, vysokú úroveň rýchlostných, koordinačných a rýchlostno-vytrvalostných schopností hráča. Stolný tenis ako športová hra vznikol prenesením tenisu do sálového prostredia na stôl. Predchodcom stolného tenisu bola stará japonská hra gossima, ktorú priniesli do Európy Angličania v 80. rokoch 19. storočia. Stolný tenis sa hral spočiatku na stoloch rôznych rozmerov, s gumenými alebo korkovými loptičkami, pergamenovými, neskôr drevenými raketami. Prvé pravidlá stolného tenisu boli vydané v Londýne 1884 (u nás 1925).Celuloidovú loptičku do hry zaviedol v roku 1899 Angličan James Gibb. Od roku 1900 sa stolný tenis šíril do strednej Európy (Nemecko, Rakúsko, Maďarsko) a bol pestovaný aj u nás. Veľký rozmach stolného tenisu nastal po 1.svet. vojne, keď sa hral už takmer na všetkých kontinentoch sveta.

Na Slovensku sa začal stolný tenis rýchlo rozvíjať najmä po roku 1920. Medzinárodná federácia stolného tenisu (International Table Tennis Federation – ITTF) bola založená v roku 1926 v Berlíne (zakladajúce štáty: Nemecko, Anglicko, Rakúsko, Maďarsko, Švédsko, Československo). Dnes je stolný tenis jeden z najrozšírenejších športov na svete a jeho športovú hodnotu uznal i Medzinárodný olympijský výbor na svojom zasadnutí v Prahe v roku 1977 a zaradil ho medzi olympijské športové odvetvia. Na zasadnutí MOV v Baden-Badene v septembri 1981 bol stolný tenis schválený do olympijského programu súťaží na OH 1988.

Na Slovensku sa stolný tenis vyvíjal súbežne so stolným tenisom v susedných krajinách – Maďarsku, Rakúsku a českých kluboch, kt. hráči sa zúčastňovali prvých turnajov u nás. Prvé kluby (odbory) sa začali zakladať 1922 – 1926. V súčasnosti je na Slovensku v počte členov stolný tenis na druhom mieste, hneď za futbalom. Registrovaných máme celkovo 12.000 členov a viac než 700 klubov. Jedna z jedenástich oficiálnych zväzových súťaží, od extraligy až po desiatu ligu, sa hrá prakticky na každej dedine.

V Tréningovej Akadémii Miletička sme v rámci ďalšieho rozvoja športových aktivít založili nový stolnotenisový oddiel s názvom „ŠK FORTIS TAM“ a pridali sme sa tak do obrovskej členskej základne stolného tenisu na Slovensku. Viacerí stáli členovia TAM sa o tejto kroku TAM – konkrétne o prvom nábore detí do nášho stolnotenisového klubu dozvedeli osobne, a odberatelia nášho „newslettera“ dostali prvú informáciu v jeho októbrovom vydaní.

Od tých čias však neostalo iba pri formalitách. Počas uplynulých 2 mesiacov sme získali 20 kmeňových hráčov, už registrovaných v Slovenskom Stolnotenisovom Zväze (SSTZ). Naši hráči hrajú 3. a 5. stolnotenisovú ligu.

Kvalitnému napredovaniu pomáhajú naši kmeňoví tréneri David Švrčina a Richard Prügler.

A aké budú naše najbližšie kroky?

Stále pokračujeme v nábore detí do nášho klubu. Vítame všetky deti od 6 do 18 rokov, ktoré sa chcú naučiť hrať stolný tenis. Tréningy detí prebiehajú pod vedením skúsených trénerov a pedagógov, preto zaručujeme maximálnu kvalitu a odbornosť v prístupe k deťom. V prípade, že chcete aby sa vaše dieťa naučilo hrať stolný tenis, malo dostatočné množstvo pohybu a športových aktivít, neváhajte a kontaktujte nás, alebo nás osobne navštívte na našich tréningoch. Tešíme sa na Vás!

Vedeli ste že Ping-pong nie je stolný tenis???

Mnoho ľudí si myslí, že je to tak, avšak opak je pravdou. „Aj keď to vyzerá rovnako, ping-pong a stolný tenis sú dva rozdielne športy.

„V stolnom tenise sa hrá s poťahmi, ktoré sú schválené niekoľko tisíc druhov rôznych hrúbok,“ vysvetľuje, pričom priznáva, že na omyly v názvosloví je častokrát veľmi háklivý.

„Ping-pong vystupuje pod hlavičkou samostatnej federácie. Hrá sa s drevenou raketou oblepenou šmirgľovým papierom. Všetky rakety sú rovnaké a hráči si ich pred začiatkom podujatia žrebujú,“ udáva v absolútnom závere veci na správnu mieru.

INFO

  • Hlavným cieľom celého klubu ŠK Fortis TAM je priblížiť stolný tenis širokej verejnosti, spopularizovať ho, dať šancu každému, kto sa chce tomuto krásnemu športu venovať, pričom chce využiť svoje skúsenosti, špičkové tréningové centrum na neustále zlepšovanie sa, a to všetkých vekových kategórií, pričom prioritou sú deti a mládež. Vítaní sú ale všetci a budeme sa tešiť na každého nového člena ŠK Fortis TAM.

PRIHLÁSENIE do ŠK FORTIS TAM

Tvoji inštruktori

David Švrčina

Stolnému tenisu sa venuje už viac ako 25 rokov. Ako hráč začínal v Dolnom Kubíne, kde bol niekoľkokrát vyhlásený za najlepšieho mladého športovca mesta. Následne prestúpil do extraligového klubu ŠKST Ružomberok, kde hral slovenskú extraligu, a to v kategórii mužov, aj dorastencov. Po strednej škole sa rozhodol študovať v Bratislave, tu hrával 1. ligu v Ivánke pri Dunaji. V tomto období sa začal venovať aj trénerskej činnosti, má ukončené vzdelanie trénera stolného tenisu 1. kvalifikačného stupňa, ale vo vzdelávaní pokračuje aj v súčasnosti. Ako tréner pôsobil v Ivánke pri Dunaji, následne v klube STK Devínska Nová Ves, kde trénoval dorastencov, ktorí nastupovali v slovenskej extralige a družstvo mužov, ktoré hrávalo 1. ligu. Je niekoľkonásobným víťazom a medailistom z rôznych súťaží, či už celoslovenských, regionálnych ale aj medzinárodných (medailista z Majstrovstiev Slovenskej republiky v kategórii družstiev, niekoľkonásobný majster stredoslovenského regiónu vo dvojhre, štvorhre, a ďalšie). Stále je aktívnym hráčom, momentálne 3.ligy. Spoločne s Richardom Prüglerom, Ivanom Sivákom a celým kolektívom TAM sa rozhodli využiť svoje dlhoročné skúsenosti, výborné podmienky a založili klub ŠK Fortis TAM. Hlavným cieľom je neustále rozširovať členskú základňu klubu, pričom primárne sa chce venovať deťom a mládeži, keďže práve trénerská činnosť ho napĺňa a teší.

Richard Prügler

stolnému tenisu sa venuje už viac ako 25 rokov. Ako hráč hrával najvyššie slovenské súťaže, a to v kategórii kadetov, dorastencov, aj mužov. Pravidelne sa zúčastňoval medzinárodných satelitných turnajov, kde dosahoval výborné výsledky, či už v súťaži družstiev, ale aj jednotlivcov. Ako hráč prešiel viacerými klubmi, či už Ivanka pri Dunaji, TTC Rovinka,… Je niekoľkonásobným účastníkom Majstrovstiev Slovenskej republiky vo všetkých vekových kategóriách. Trénerskej, aj rozhodcovskej činnosti sa venuje už niekoľko rokov, stále je aktívnym hráčom 3.ligy. V klube sa chce venovať hlavne organizačnej a pomocnej trénerskej činnosti a využiť tak svoje organizačné schopnosti naplno v klube ŠK Fortis TAM.