Chránime seba a svojich blízkych pomocou novej technológie!
Okrem všetkých štandardných hygienických opatrení sme od pondelka 8.6.2020 začali všetky priestory TAM (Tréningovej Akadémie Miletička) dezinfikovať aj UV sterilizačnými lampami. Táto technológia nás bude všetkých ešte viac chrániť pred baktériami a vírusmi vo všetkých priestoroch TAMJ.
Ako UV zabíjajú vírusy?
Technicky nie je možné vírusy „zabíjať“, pretože nie sú živé v biologickom zmysle slova. Môže sa však stať, že po ožiarení UV lúčmi sa nebudú schopné replikovať. UV žiarenie, najmä UV-C, je absorbované DNA a RNA, čím sa mení jeho štruktúra. Vírus sa môže stále pohybovať a hľadať hostiteľskú bunku, ale jej genetický materiál je ohrozený. Nemôže sa replikovať. Koniec hry.
Ako sa frekvencia žiarenia zvyšuje, čím ďalej od viditeľného spektra, až kým nedosiahne ďalšiu klasifikáciu žiarenia (röntgenové lúče), stáva sa smrteľnejšou.
Zatiaľ čo vplyv UV na telo na atómovej úrovni nie je známy alebo pozorovateľný, predpokladá sa, že so zvyšovaním frekvencie svetla spôsobuje rezonancie v rôznych veľkostiach bunkových štruktúr, molekúl a atómov – až po subatomárne častice. Keď sú častice dostatočne nabité, uvoľnia sa z väzieb, ktoré ich držia pohromade. Röntgenové lúče a gama lúče sa nazývajú ionizujúce žiarenie, pretože sú schopné rozbiť pozitívne ióny (alfa rozpad, protón a neutrón) alebo záporné ióny (elektróny a neutróny).
„UV-C žiarenie je dostatočne energické na to, aby jednotlivé fotóny mohli spôsobiť chemické prerušenie väzby a ionizáciu niektorých atómov a molekúl,“ uviedol George Chabot, Ph.D., emeritný profesor na UMass Lowell, na fóre o verejnom zdraví. „Preferenčná absorpcia konkrétnych energetických fotónov materiálmi, organickými aj anorganickými, je zrejmá v celom elektromagnetickom spektre od mikrovĺn cez infračervené a viditeľné svetlo, ultrafialové, röntgenové a gama žiarenie.“
Frekvencie UV žiarenia sú zvlášť škodlivé pre DNA a RNA. Vírus SARS-CoV-2 má vo svojom jadre RNA, ktoré vstrekuje do hostiteľskej bunky na prevzatie bunky, čo spôsobuje reťazovú reakciu, ktorá vedie k infekcii.
UV-C je absorbovaný RNA v koronavíruse a spôsobuje, že sa molekuly v RNA preusporiadajú do dimérov (z „di“, čo znamená dve a „mer“ z častí), čo vedie k RNA, ktorá sa nebude spárovať, a preto sa nebude umožniť replikáciu vírusu. Podľa štúdie z roku 2004 o inaktivácii koronavírusu spôsobí UV-B žiarenie aj diméry, ale je 20 až 100-krát menej účinné ako UV-C. UV-A je príliš slabo absorbovaný DNA a RNA a oveľa menej účinný pri vytváraní dimérov.
A čo priemyselné a lekárske použitie UV-C?
Rad UV-C žiarenia medzi 254 a 270 nm našiel uplatnenie ako germicíd, použiteľný proti všetkým vírusom, ako je H5N1, prasacia chrípka a SARS plus „superbugy“, ako trieda baktérií, vírusov a vírusov rezistentných na lieky. huby, ako napríklad CRE, C. diff, MRSA, sa stali známymi.
„UV svetlo, konkrétnejšie germicídne UV alebo ďalekosiahle UV-C, môže byť veľmi účinné pri inaktivácii vírusov, baktérií a iných ľudských patogénov a ak je správne navrhnuté a prevádzkované, môže byť úspešnou aplikáciou na dezinfekciu OOP, chirurgických nástrojov, vzduchu a vody.